Jak założyć sklep internetowy?

Choć sklepy internetowe stają się coraz bardziej popularniejszą metodą zarobkowania, a jego założenie nie wiąże się z poniesieniem dużych kosztów, a bariery do jego założenia są nieco ograniczone, to jednak zanim się tego podejmiemy, warto byśmy przemyśleli sam pomysł bardzo na poważnie.

Oto co powinniśmy przemyśleć, zanim zdecydujemy się założyć własny sklep internetowy:

  • pomysł,
  • dostawcy,
  • działalność gospodarcza i kwestie prawne,
  • technologie: niezbędne oprogramowanie sklepu internetowego, a także zapewnienie odpowiedniego hostingu i domeny,
  • biznesplan.

Zacznijmy od początku – pomył

Skoro zacząłeś myśleć o tym, aby założyć własny sklep internetowy, to pewnie posiadasz już pomysł na to, w jakiej branży chciałbyś się poruszać, jakiego rodzaju asortyment sprzedawać i kto byłby jednym z wielu twoich potencjalnych klientów sklepu internetowego.

I choć sama sprawa wydaje się nader prosta to jednak warto nad tym punktem nieco się pochylić i zastanowić. Warto sprecyzować jaki konkretnie asortyment chciałbyś sprzedawać. Czy dla twojej branży warto otwierać specjalistyczny sklep internetowy, czy nie lepiej może postawić na sprzedaż szerokiej gamy produktów uzupełniających?

To właśnie wybór asortymentu jaki będziesz sprzedawał determinuje klientów jacy trafią do twojego sklepu. Zastanów się już teraz kto będzie klientem twojego sklepu i jak najlepiej będziesz mógł zrealizować jego potrzeby.

Kiedy już wiesz co będziesz sprzedawał w swoim przyszłym sklepie, spokojnie możesz przejść do następnego punktu.

Odpowiedni dostawcy to klucz do sukcesu

Gdy już określiliśmy czym zapełnią się półki naszego sklepu internetowego, powinniśmy teraz zacząć rozglądać się za dostawcami. W przypadku braku znalezienia w miarę tanich i bardzo prężnie działających dostawców może się okazać, że nasz biznes nie rozwinie się tak jak byśmy tego oczekiwali.

Dlatego też niezwykle ważne jest, aby nawiązać kontakt z potencjalnymi dostawcami. Warto więc do tego celu wykorzystać nowoczesne technologie korzystając z Google, GoldenLine czy też specjalistycznych forum i blogów. Można też spróbować obniżyć koszty logistyczne i obniżyć ceny korzystając z usługi dropshippingu.